Patron lyžařů

sv. Bernard -  (oslovuje se ho: sv. Bernard řeholník, sv. Bernard z Aosty a také sv. Bernard z Menthon 'Mentony' a sv. Bernard z Mont-Joux) - narozený ?, zemřel 15. června 1081 nebo 1086. Je to svatý církve katolické, který od 1923 je patronem alpinistů a alpských horalů; je také považován za patrona lyžařů, a ochrance polí před bouři. Pocházel z doliny Aosty z vesničky Menthon nad jezerem Annency
v Sabaudii v severní Itálii ze šlechtického rodu a byl příbuzným burgundské královny Ermengardy. Studoval v Paříži filosofii a právo.
Byl asketou a putujícím kazatelem v dolině Aosty v diecézi Novara. Jiné zdroje uvádějí, že byl arcidiakonem a zabýval se charitní činnosti mezi alpskými horaly a poutníky v XI století. Založil kongregaci regulárních kanovníku sv. Bernarda z Menthon. Zaměřil se na hlásání evangelia v Alpách. Byl prekurzorem horského záchranářství: založil hospic pro vandrovníky v Mont-Joux na Velkém Průsmyku nosícím jeho jméno - Svatého Bernarda, a byla to vůbec první záchranářská
stanice na světě. Je možné, že postavil i druhý objekt i na Malém Průsmyku - také nazvaným jeho jménem - Svatého Bernarda. Důvodem založení hospice byl fakt, že cesta přes Alpy u Mount-Joux byla velmi nebezpečná a mezí vandrovníky bylo mnoho poutníků.
Popularitu získal také díky plemenu psů, které také odvodí svůj název od jeho jména - bernardýn. Školené psy pomáhaly mnichům a od XII století stálý se zvláštním plemenem.
V dubnu 1081 v Pawii usiloval Bernard odvést císaře Henryka IV od úmyslu zaútočit na papeže Řehoře VII. Na zpáteční cestě z Pawii zemřel v Novara. Hrobka s jeho ostatky se nachází v Novarské katedrále.
Bernard byl uctívaný už XII století v celém Piemontu jako svatý. Prohlásil ho za světce biskup Richard z Novary v 1123 roku. Do Římského Martyrologia byl zapsán až v roce 1681 papežem Innocencem XI. Papež Pius XI (také horolezec - zdolal Mont Blanc) ho v 1923 roce uznal za patrona občanů Alp a alpinistů a 20 srpna 1923 poslal biskupovi Novary speciální poslání o úctě k sv. Bernardovi.
V liturgickém kalendáři se jeho vzpomínka slaví 15. června. //to je ale hodně blbý pro lyžaře...//

legenda:
Dle legendy Bernard z Menthon žil skoro 100 let dříve; v létech 923-1008. Jeho otec, Richard z Menthon, chtěl ho zasnoubit. Bernard s tím nesouhlasil, proto byl uvězněný ve věží rodinného hradu, ze kterého za krátkou dobu utekl do Aosty. Tam přijal ho arcidiakon Petr, udělil mu kněžské svěcení a jmenoval svým nástupcem. Během zázračného útěku přes okno mu měl údajně pomáhat sv. Mikuláš z Miry.

V ikonografii je znázorňován sv. Bernard v benediktinském habitu. Jeho atributy jsou: kříž ve tvaru hole, alpská hůl, pes bernardýn, lyže, sekyrka, satan v řetězech nebo s čtyřmi hlavami.

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona signály.cz