Fascinující inspirace na Advent!

11. 11. 2008 18:16
Rubrika: Pracovní - pískoviště... | Štítky: advent , mše , roráty

Přátele!

dneska jsem našel ve své sbírce CD: Rorate, České adventní zpěvy 16. století, což je výrobek Scholy Týnského chrámu...

...už jako malé dítě jsem chodíval na roráty téměř každý adventní večer kromě neděli. byl to nevšední zážitek a pořad vzpomínám s nostalgií na té mariánské Mše. jistou dobu jsme se rorátů zúčastňovali i brzy ráno a z vyprávění rodičů a babičky vím, že tak by to vlastně mělo být a to je původní tradice.

to, že roráty - víceméně jak je znám - vznikly v Čechách, a odtud připutovaly do Polska, to jsem opravdu netušil.

už na Svaté Hoře, kde jsem působil v létech 2003-2006, jsem o významu českých rorátů něco slyšel, ale v příručce přiložené k CD čtu kopu zajímavých věci...

...první zprávy o rorátních mariánských mších v českých zemích sahají až 13. století a prožívají rozkvět zvláště za vlády Karla IV. (1346-1378) a Václava IV. (1378-1419). v té době (až do 15, století) a právě tady vzniklo velké množství duchovních písní a mezí nimi bylo mnoho písní mariánských, včetně adventních. ten plodný proud byl označován jako "cantiones bohemicae". v českých zemích už do začátku 15. století vešly do liturgie a na konci daly formu budoucích rorátů. reformace přispěla bohoslužbami v národních jazycích. v Čechách to bylo zvláště díky husitům. už od roku 1420. postupně odrazilo se to na gregoriánském chorálu do kterého se dostaly od 40. let 16. století české texty. to platí i pro roráty. tak vznikly české mešní zpěvy na každý den adventního týdne od neděle do soboty o osobitým charakteru českých lidových náboženský písní. evropská reformace přišla s překladem jednodušších chorálu až 100 let po husitech a díky české reformaci přetváření chorálu v rorátech šlo tady nejdále. v dějinách církevní hudby se tak zapsaly jako specifický český druh!

 a jak vypadaly? konaly se ráno před svítáním při světle svíček, kterým se říkalo "rorátky" a to poukazovalo na nejpodstatnější jích význam: symbolizovaly temnotu světa, ke kterému má přijít Spasitel. někdy to bylo po celé čtyři týdny, někdy pouze poslední týden.

 není to krásná tradice?! :)

 víte, jsem -velice- ochotný se ujmout nápadu: prožít roráty u nás v Hlineckém kostele. možná o sobotach kolem 6. ráno? umíte si představit amosféru krásného choralu se svíčkou v ruce na půl porobuzení, vytržení ze snů, aby vžit se do náděje očekávání...? 

co tomu říkáte?

pro tento článek jsem se inspiroval:

http://svata-hora.cz/cz/article/250/roraty

http://cs.wikipedia.org/wiki/Roráty

malá publikace příložená k obalu CD: Rorate, České adventní zpěvy 16. století

Sdílet

Komentáře

alimduL Díky za pozvání, je milé, že doufáte, že budeme "na půl probuzení"...v tuhle denní hodinu je to odvážné tvrzení, upřímně nevím, jestli budu schopná přečíst texty písní...ale "odvážnému štěstí přeje"...

sleepy už vic jak 20 lidí si objednalo zpěvník!:)

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona signály.cz